2008

publix claritin price IFCS2008BelgiumLogo

http://barbaragoodfriend.com/nt/dodgeball_ton/qBGh/ The 4th IFCS World Agility Championships 2008

The IFSC and K.M. V.O.E. (Belgium) was pleased to host the 2008 IFCS World Agility Championships, 9-11 May, 2008, Ingelmunster, Belgium.

http://crazybitchmagazine.com/?author=9 Location IFCS WAC
Sports Arena, Ingelmunster – Belgium
Bollewerpstraat 92
8770 Ingelmunster – Belgium

http://nikkijaynepapery.com/about-nikki-jayne/ Total Medal Count

Country Total Gold Silver Bronze
Russia 27 12 10 5
United States 16 3 5 8
Great Britain 14 8 3 3
Canada 13  2 3 8
Japan  2  0 2  0
Netherlands  2  0 2  0
South Africa 1  0  0 1
Belgium  0  0  0  0
Australia  0  0  0  0
Spain  0  0  0  0
Total 75 25 25 25

Results

Individual All-Around

30cm
1. Mike Murphy & Bailey (USA)
2. Natalia Sternberg & Violetta (RUS)
3. Dana Pike & Tangle (USA)
40cm
1. Julia Maksimova & Endi (RUS)
2. Susan Garrett & DeCaff (CAN)
3. Dawn Weaver & Chelsea (GBR)
55cm
1. Svetlana Tumanova & Arago (RUS)
2. Julie Kudinova & Tracy Wind (RUS)
3. Kayl McCann & Jitter Bug (CAN)
65cm
1. Svetlana Tuminova & Bacon (RUS)
2. Stuart Mah & Qwik (USA)
3. Vicki Hudson & Usha (SA)

Gamblers

Wendy Fairlanb & Racingredd (GBR) Svetlana Tumanova & Arago (RUS) Svetlana Tuminova & Bacon (RUS)

30cm
1. Mike Murphy & Bailey (USA)
2. Susumu Konishi & Lucia (JPN)
3. Marie-Pierre St. Louis & Minnie (CAN)
40cm
1. Wendy Fairlamb & Racingredd Brussel Scout (GBR)
2. Julia Maksinova & & Endi (RUS)
3. Susan Garrett & DeCaff (CAN)
55cm
1. Svetlana Tumanova & Arago (RUS)
2. Kate Moureaux & Driven (USA)
3. Anne Andrle & Ski (USA)
65cm
1. Svetlana Tumanova & Bacon (RUS)
2. Rachel Sanders & Fable (USA)
3. Tiffany Salmon & Fly (CAN)

Jumping

30cm
1. Mike Murphy & Bailey (USA)
2. Ansie Minaar & Tiger (SA)
3. Shannon Jorgensen & Target (CAN)
40cm
1. Elena Filatova & Porche (RUS)
2. Takayuki Suzuki & Jaguar (JPN)
3. Suzanne Wesley & Sonic (USA)
55cm
1. Svetlana Tumanova & Arago (RUS)
2. Dawn Weaver & Spot (GBR)
3. Julie Kudinova & Tracy Wind (RUS)
65cm
1. David Alderson & Spice (GBR)
2. Svetlana Tuminova & Bacon (RUS)
3. Stuart Mah & Qwik (USA)

Snooker

30cm
1. Natalia Sternberg & Violetta (RUS)
2. Dana Pike & Tangle (USA)
3. Margarita Ulibina & Margo (RUS)
40cm
1. Julia Maksimova & Endi (RUS)
2. Susan Garrett & DeCaff (CAN)
3. Dawn Weaver & Chelsea (GBR)
55cm
1. Svetlana Tumanova & Arago (RUS)
2. Kayl McCann & Slyce (CAN)
3. Julie Kudinova & Tracy Wind (RUS)
65cm
1. Susan Garrett & Encore (CAN)
2. Chris Cole & Cap (GBR)
3. Svetlana Tumanova & Bacon (RUS)

Individual Standard

30cm
1. Mike Murphy & Bailey (USA)
2. Ansie Minnaar & Tiger (SA)
3. Shannen Jorgensen & Target (CAN)
40cm
1. Elena Filatove & Porche (RUS)
2. Takayuki Suzuki & Jaguar (JPN)
3. Suzanne Wesley & Sonic (USA)
55cm
1. Svetlana Tumanova & Arago (RUS)
2. Dawn Weaver & Spot (GBR)
3. Julie Kudinova & Tracy Wind (RUS)
65cm
1. David Alderson & Spice (GBR)
2. Svetlana Tumanova & Bacon (RUS)
3. Stuart Mah & Qwik (USA)

Individual Biathlon (Combined)

30cm
1. Maria Tomilova & Chicago (RUS)
2. Mike Murphy & Bailey (USA)
3. Natalia Sternberg & Violetta (RUS)
40cm
1. Wendy Fairlamb & Racingredd (GBR)
2. Elena Filatova & Porche (RUS)
3. Susan Garrett & DeCaff (CAN)
55cm
1. Dawn Weaver & Spot (GBR)
2. Svetlana Tumanova & Arago (RUS)
3. Kayl McCann & Slyce (CAN)
65cm
1. David Alderson & Spice (GRB)
2. Svetlana Tumanova & Bacon (RUS)
3. Mark Powell & Waggerland (GBR)

Power and Speed

30cm
1. Dana Pike & Tangle (USA)
2. Natalia Sternberg & Violetta (RUS)
3. Maria Tomilova & Chicago (RUS)
40cm
1. Susan Garrett & DeCaff (CAN)
2. Julia Maksimova & Endi Egorus (RUS)
3. Anton Kudrin & Nocturne (RUS)
55cm
1. Kayl McCann & Slyce (CAN)
2. Kayl McCann & Jitter Bug (CAN)
3. Julie Kudinova & Tracy Wind (RUS)
65cm
1. David Alderson & Spice (GBR)
2. Stuart Mah & Qwik (USA)
3. Rachel Sanders & Fable (USA)

National Team Triathlon (Jumping, Standard & Relay)

1. Russian Federation – 279.81 seconds
2. Netherlands – 298.79 seconds
3. Canada – 320.43 seconds