2004

1136 
1272 go The 2nd IFCS World Agility Championships 2004 was held in Valencia (Spain) on  May 6-9, 2004.

http://exploremovement.com/wp-content/cache/et/global/et-divi-customizer-global-15295939366588.min.css The place of the competition: The competition was held in the Picassent Agility Club (around 27.000 square meters) located between two main roads. Picassent is a village Located at 15 Km of Valencia City Center.

You can also find information about the 2nd IFCS WAC on the FEAEC website: www.agilityfeaec.com.


http://sipscoffscribe.com/2015/10/chunky-beef-steak-chilli/ Total Medal Count

Gold Silver Bronze Total
USA 13 8 6 27
Japan 5 4 2 11
Canada 4 5 6 15
Spain  0 1 4 5
Austria 1  0 1 2
Russia  0 3 2 5
Netherlands 1 3 3 7
Grand Total Medals 25 25 25 75


Individual Results

Individual All Around (Standard, Jumping, Snooker and Gamblers)

30cm
1. Tomomi Okuma and Ryu (JPN)
2. Susan Garrett and Twister (CAN)
3. Melissa Vig and Brooklyn (CAN)
40cm
1. Renee King and Hamlet (USA)
2. Christine Frank and Kimie (USA)
3. Aaron Robbins and Sweeper (CAN)
55cm
1. Kathy Keats and Mojo (CAN)
2. Stacy Peardot Goudy and Secret (USA)
3. Anastasia Rudikova and Yuta (RUS)
65cm
1. Marcus Topps and Juice (USA)
2. Johan Schrama and Gina (NED)
3. Gabriel Ruiz and Telma (ESP)

Individual Gamblers

30cm
1. Susan Garrett and Twister (CAN)
2. Melissa Vig and Brooklyn (CAN)
3. Dana Pike and Maybie (USA)
40cm
1. Renee King and Hamlet (USA)
2. Christine Frank and Kimie (USA)
3. Aaron Robbins and Sweeper (CAN)
55cm
1. Takehiro Shirai and Sheba (JPN)
2. Anastasia Rudikova and Yuta (RUS)
3. Kathy Keats and Mojo (CAN)
65cm
1. Marcus Topps and Juice (USA)
2. Yoko Uchida and Ankh (JPN)
3. Gabriel Ruiz and Telma (ESP)

Individual Jumping

30cm
1. Tomomi Okuma and Ryu (JPN)
2. Mike Murphy and Bailey (USA)
3. Daniel Amigo and Milka (ESP)
40cm
1. Renee King and Hamlet (USA)
2. Kayl McCann and Ping Pong (CAN)
3. Helma Houben and Dommel (NED)
55cm
1. Kathy Keats and Mojo (CAN)
2. Donna Rohaus and Cap (USA)
3. Anastasia Rudikova and Yuta (RUS)
65cm
1. Marcus Topps and Juice (USA)
2. Julie Daniels and Spring (USA)
3. Andreas Mayer and Thora (AUS)

Individual Snooker

30cm
1. Mika Tominaga and Alf (JPN)
2. Tomomi Okuma and Ryu (JPN)
3. Dana Pike and Maybie (USA)
40cm
1. Susan Garrett and DeCaff (CAN)
2. Varvara Kataeva and Yustas (RUS)
3. Christine Frank and Kimie (USA)
55cm
1. Stacy Peardot Goudy and Secret (USA)
2. Alexandra Kusakina and Alma (RUS)
3. Kathy Keats and Mojo (CAN)
65cm
1. Marcus Topps and Juice (USA)
2. Patrick Slokkers and Jordi (NED)
3. Silvia Cornelissen and Silver (NED)

Individual Agility-Standard

30cm
1. Dana Pike and Maybie (USA)
2. Tomomi Okuma and Ryu (JPN)
3. Daniel Amigo and Milka (ESP)
40cm
1. Renee King and Hamlet (USA)
2. Kayl McCann and Ping Pong (CAN)
3. Helma Houben and Dommel (NED)
55cm
1. Atsuko Yamada and Hika (JPN)
2. Rhonda Carter and Scout (USA)
3. Takehiro Shirai and Sheba (JPN)
65cm
1. Andreas Mayer and Thora (OST)
2. Yoko Uchida and Ankh (JPN)
3. Kathleen Wells and Houston (USA)

Individual Biathlon

30cm
1. Dana Pike and Maybie (USA)
2. Susan Garrett and Twister (CAN)
3. Akiko Tateyama and Poaru (JPN)
40cm
1. Helma Houben and Dommel (NED)
2. Isabel Gimeno and Happy (ESP)
3. Aaron Robbins and Sweeper (CAN)
55cm
1. Rhonda Carter and Scout (USA)
2. Donna Rohaus and Cap (USA)
3. Stacy Peardot-Goudy and Secret (USA)
65cm
1. Marcus Topps and Juice (USA)
2. Patrick Slokkers and Jordi (NED)
3. Julie Daniels and Spring (USA)

Triathlon
1. USA
2. Russia
3. Canada